Firma rodzinna z fachowym podejściem

Jaka posadzka przy pompie ciepła

Wzrost popularności wylewek anhydrytowych w Polsce, sprawił, że pojawiło się bardzo wiele pytań dotyczących chociażby praktycznego zastosowania posadzek anhydrytowych w konkretnych sytuacjach. Jednym, z częściej zadawanych jest zapytanie, czy jastrych anhydrytowy warto zastosować w połączeniu z pompą ciepła? W tym artykule zebrałem wszystkie informacje i postaram udzielić wyczerpującej odpowiedzi dotyczącej tego zagadnienia.

Jedną z ważniejszych kwestii przy PC (pompach ciepła) jest zapewnienie odpowiedniej izolacyjności, czyli możliwie jak najgrubszej ilości styropiany pod wylewką (12-15cm dobrej klasy styropianu staje się koniecznością). I tu dotykamy pierwszego dylematu. Posadzki cementowe, z racji klasy betonu C10-C12, jak i słabej klasy wytrzymałości na zginanie F2, nie są wstanie przenieść ciężaru. Pod wpływem uginającego się styropianu zwyczajnie rysują się (pękają). Najlepszym rozwiązaniem byłoby zastosowanie styropianu EPS200 lub styroduru, posiadającego dużo lepszą twardość.

Nie jest tajemnicą, że aby użytkownik PC był zadowolony z tego systemu musi on płacić możliwie jak najniższe rachunki za energię elektryczną. Trzeba mieć świadomość, że wpływa na to kilka istotnych czynników. Jednym z nich jest możliwie jak najniższa temperatura w przewodzie grzejnym, potrzebna do ogrzania pomieszczenia (im niższa temperatura tym mniej energii potrzebnej do jej wytworzenia). Wylewkę anhydrytową możemy wylać już od 4,5 cm. Posiada ona prawie 2 razy lepszy współczynnik przewodzenia ciepła niż wylewki z miksokreta (U =2,0 W/m2K dla wylewki anhydrytowej 1,1W/m2K dla posadzki maszynowej). Dzięki temu zyskujemy lepszą bezwładność. A co z ideą buforowania energii? Za przykład może tu posłużyć grzejnik żeliwny. Wydaje się, że takim samym sposobem na buforowanie energii jest zamontowanie grzejników żeliwnych, jak i stosowanie grubych akumulujących ciepło posadzek cementowych. Do akumulowania energii, jak sama nazwa wskazuje, powinien służyć zbiornik akumulacyjny, wszystkie procesy powinny zachodzić pod kontrolą a nie  w myśl zasady „jak posadzka się nagrzeje - to odda ciepło. Na szczęście istnieje możliwość połączenia pompy ciepła, rozsądnego akumulowania energii oraz komfortowego, szybkiego i zarazem taniego grzania z użyciem technologii niskotemperaturowej.

Pokrewnym tematem, związanym z kwestią bezwładności cieplnej przy pompie ciepła, jest ułożenie drewnianej podłogi. Liczne wypowiedzi osób, które odradzają zastosowanie podłóg tzw. „izolatorów” są oczywistą odpowiedzią na temat tej wątpliwości.

Ostatecznie, nie zaskoczę nikogo jeśli napiszę, że posadzki anhydrytowe to dużo pewniejsze posadzki, które swoją jakość potwierdzają normami. Nie znaczy to, że posadzki cementowe są złe. Jednak, w chwili obecnej istnieją lepsze i nowocześniejsze technologie, z których można skorzystać. Historia budownictwa dowodzi, że stare zostaje nieuchronnie wyparte przez nowe, co warunkuje postęp (jak cegła żużlowa czy nawet kiedyś posadzki mieszane w betoniarce i "lane na mokro po rurkach" :))

Podsumowując. Dane jednoznacznie wskazują na fakt, że warto wylać u siebie jastrych anhydrytowy.
Mam nadzieję, że choć trochę pomogłem rozwiać wątpliwości lub dostarczyłem materiału do przemyśleń. Zapraszam również do dyskusji. Jeśli ktoś ma odmienne zdanie - z miłą chęcią wysłucham innych opinii.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Nasze zlecenia ubezpiecza

PZU